Aktualności

Jarosław Oleksy: człowiek z pasją
W wieku 53 lat zachwyca swoją wielką pasją do sportu. Z powodzeniem bierze udział w wielu prestiżowych biegach długodystansowych.

Urodził się 20 sierpnia 1959 roku w Niedźwiedziu, a obecnie mieszka w Tymbarku. Z zawodu jest leśnikiem, ukończył Technikum Leśne w Lesku i od 1979 roku pracuje w nadleśnictwie Limanowa. Oprócz czynnego uprawiania różnych dyscyplin sportu, interesuje się także historią szczególnie I i II wojny światowej oraz historią lokalną. Jego wielka pasja do sportu narodziła się jeszcze w dzieciństwie. Od wczesnych lat grał w piłkę, biegał i tak aż do momentu powołania do wojska. Po odbyciu służby nadal czynnie grał w piłkę nożną i inne gry zespołowe. W 1999 r. został współzałożycielem Klub Oldbojów Relax. Jego członkowie grywali, dwa razy w tygodniu, w koszykówkę i siatkówkę na hali (w okresie zimowym), a w piłkę nożną na boisku (w okresie letnim) i tak jest aż do dziś.

Przygoda Jarosława Oleksego z biegami długodystansowymi zaczęła się na dobre w 2006 roku, kiedy to po raz pierwszy uczestniczył w limanowskim Kieracie – 100-kilometrowym pieszym maratonie górskim, którego trasa wiedzie przez Powiat Limanowski. Po namowach swojego syna, który startował już wcześniej w imprezach tego typu, Pan Jarek wystartował we wspomnianym maratonie i odkrył w sobie ogromną pasję do tego sportu. Z roku na rok trenował coraz intensywniej i poprawiał swoją formę, a jeden maraton w ciągu sezonu już mu nie wystarczał. Zaczął zatem brać udział w innym, organizowanym na terenie Powiatu Limanowskiego – Półmaratonie Limanowa Forrest, w którym po raz pierwszy wystartował w 2010 roku i od tego czasu reprezentuje KS Limanowa Forrest.


Pewnego razu „wpadła mu do ręki” gazeta, w której przedstawiono zestawienie wyniki czasów, jakie osiągali zawodnicy, biorący udział w Mistrzostwach Świata Weteranów w biegach. Po skonfrontowaniu swoich wyników z czasami osiąganymi na danym dystansie przez zawodników w jego wieku, zaczął przygotowania i w 2011 roku zapisał się na listę zawodników Biegu na Pilsko. Od tego momentu startuje już nie tylko w biegach organizowanych w okolicach Tymbarku, ale na terenie całej Polski, a nawet w różnych częściach świata, m.in. w Ultramaratonie Siedem dolin, Sudeckiej stówce czy francuskim Ultramaratonie Mount Blanc. Interesują go szczególnie biegi górskie, długodystansowe – maratony i ultramaratony. Jak twierdzi bowiem podczas biegów górskich, zawsze można zobaczyć coś nowego – piękne walory przyrody czy krajobrazy, a otaczający klimat sprzyja różnego typu przemyśleniom. Biegi dają mu bardzo wiele satysfakcji, wzmacniają charakter. Poprzez tą swoistą „walkę z czasem i samym sobą” człowiek jest bardziej uparty, wytrwały, odporny fizycznie i psychicznie, ale również zdrowszy. Udział w różnego typu imprezach daje Jarosławowi Oleksemu, co podkreśla, możliwość nie tylko poznania nowych miejsc, ale także nowych ludzi, którzy mają podobną pasję. Najważniejsza jest jednak dla niego dobra zabawa, a wynik to rzecz drugorzędna, choć dobre miejsce zawsze daje wielką satysfakcję i mobilizację.


W roku 2012 Jarosław Oleksy brał udział w wielu prestiżowych, światowej sławy biegach długodystansowych. Zdobył m.in. Koronę maratonów polskich (w ciągu dwóch lat trzeba było „zaliczyć” 5 największych maratonów w Polsce), które odbyły się w Poznaniu, Dębnie, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu. Brał udział w Ultramaratonie Mount Blanc, 100-kilometrowym, uznawanym za jeden z najtrudniejszych na świecie, który odbywał się we francuskim kurorcie sportowym w Alpach, gdzie spośród 40 Polaków, biorących udział w biegu, ukończyło go 23, a Jarosław Oleksy był 11. Startował także w Mistrzostwach Polski Leśników, gdzie zajął II miejsce. W cyklu zawodów w biegach górskich Mountain Marathon uplasował się na III pozycji, a w Mistrzostwach Polski w biegach długodystansowym w Lądku-Zdroju zajął IV miejsce.


W ogólnej klasyfikacji na rok 2012 w lidze biegów górskich (biegi alpejskie, anglosaskie i długie) sklasyfikowany został w pierwszej setce, w swojej kategorii wiekowej na VI pozycji (na ponad 2000 zawodników), a w kategorii biegów długich na III. Zakończeniem sezonu 2012 będzie udział w ekstremalnym Maratonie Komandosa, gdzie jako reprezentant tymbarskiego Strzelca, będzie rywalizował m.in. z byłym dowódcą jednostki GROM generałem Romanem Polko. Po przebiegnięciu tego dystansu na jego koncie zapisać będzie można łącznie 13001 km przebiegniętych w zawodach! Swoje hobby realizuje dzięki stałemu wsparciu KS Limanowa Forrest, Gminie Tymbark, Nadleśnictwu Limanowa i Starostwu Powiatowemu w Limanowej.

2012-11-15 16:16:07 admin, wyświetleń 4220